Viaţa-i nedreaptă! :)
Aşa este. Mai ales vineri ora 9, în studioul de la Dalles! Şi mai ales când n-ai fotomodele pricepute aşa cum au avut cei din echipa de la ora 11. Eu am fost împreună cu Aurora şi Mihai avândul ca îndrumător pe maestrul Cătălin. Ne-am chinuit noi vreo 3 sferturi de oră cu aranjatul luminilor, cablurilor, fundalului, (re)ridicarea stativelor de care ne tot împiedicam -apropo’ Feri, blendele nu au căzut de prea multe ori că am avut mai multă grijă de ele 🙂 iar în timpul rămas, cât a rămas, cu realizarea unor portrete. Ce-am găsit şi noi pe-acolo. Adică noi între noi. Şi iată rezultatul din partea mea, un portret a lui Mihai, probabil un pic mai bun decât poza din buletinul lui. Probabil doar, nimic sigur:

Alta a fost situaţia când a venit echipa de la ora 11, mult mai bine pregătită din punct de vedere al dotării cu fotomodele. Acestea, mai că şi-au aranjat ele singure luminile, inspirau veselie, bucurie adică ne incurajau, pe noi cei care cică le fotografiam. Au simţit ele că aveam nevoie! Noi, „fotografii”, de fapt n-am avut altceva decât să apăsăm când trebuie pe declanşator, sigur, un lucru care nu-i deloc uşor! 🙂
Mai mult ca sigur, cei trei fotografi din echipa de la 11 (Vanela, Adreea şi Bogdan) vor zice că ei singuri au dus tot greul şi s-au chinuit enorm să facă acele fotografii, dar să nu-i credeţi. 🙂 Fotomodelele (Eliza şi Adela) au făcut totul! Mulţumesc fetelor!
Dat fiind faptul că eu eram un intrus în perioada de la ora 11-13 am încercat să fiu cât se poate de discret, doar să „fur” câte un cadru pe ici pe colo şi să nu deranjez pe nimeni. Nici nu le-am folosit blitz-urile! Na! Aşa că a iesit asta:
http://www.4000dpi.ro/foto/Studio%20Dalles/slides/2009_12_11_AME24263.html
imi place titlul 😀
foarte tari imaginile de la Make Up din studio, sunt reusite
ai cateva care au zgomot mare iar pentru asta iti receomand NoiseWare Community Edition, un prog care il gasesti free pe net si care iti scoate granulatia
cat despre portretul lui Mihai trebuie sa il editezi, sa ii editezi fata
@Radu Alin Istocescu: Mulţam de apreciere. Zgomotul s-a accentuat în special după ce a fost salvat din DNG în jpg, folosind o setare de „sharpening” mai accentuata. În ACR, zgomotul nu era aşa de vizibil. Pentru comoditatea lucrului cu programul de generat albumul pentru net le-am lăsat aşa. Sa nu uiţi că totuşi sunt la ISO 6400…
În legătură cu faţa lui Mihai, în mod voit a fost lăsată aşa (să mă scuze Mihai), pentru a accentua ideea articolului. 🙂
ma bucur ca ai aflat ca viata-i nedreapta atat de tarziu! :)) oricum decat 100 de portrete corecte (cat de cat) si anoste (f tare) mai bine cateva randuri scrise cu talent… eu am citit tot! si mi-a placut, asa cum mi-a placut si foto „furata”
Multumesc pentru fotografie… si mare dreptate mai ai … ce face modelul cu fotograful, mhhh sa zicem doar ca il inspira indeajuns , fotografiindu-ne intre noi , nu ne putem concentra destul pe creatie :))
Asta e cam seaca, dar cele din studio sunt foarte bune, transmit exact starea, miscarea si toata forfota de acolo. Imi plac foarte mult
@Elena: Păi de asta am şi scris acest articol! Viaţa-i nedreaptă, nu? 🙂
@manuela Cana cu Cirese: Mulţam …. că ai citit tot şi că ţi-a mai şi plăcut!
:-)) ai dreptate fara modele nu prea reuseam noi mare lucru ….chiar si asa cu tot cu modele tot nu le-am facut foarte bine 😉
imi plac fotografiile de la makeing off foarte mult. Ce nevoie mai ai de portrete?
@andreea: De portrete am avut nevoie pentru … making off! 🙂 Şi în al doilea rând, dacă nu vedeam fotomodelele voastre, mai puteam eu face comparaţie cu ce am „realizat” de la 9-11 şi să fiu atât de disperat încât să scriu acest articol? 🙂
..mai sa fie …! vad k a inceput o dezbatere sau ma rog un dute vino de comentarii si aprecieri de genul wow ..si ce frumos ( atentzie mare Radu..).. dar pe linga toate astea nu intzeleg subiectul….!
..repet si iar repet…! dobindirea abilitatzilor si cunostintzelor necesare realizarii unui PORTRET se face in timp …adika multa munka si …..si mai multa determinare ..!
..Studiul in spatziul determinat de lumini familiare si accesorii cunoscute …cu ajutorul a 2 asistentzi care nu dorm …si cu 1 model inteligent ..! inteligent am spus nu frumos …abia acum incepe ..!
..scheme si chei de lumini diverse :difuze ,spot si cu…… 1 sursa,cu 2 ,cu 3 ,cu 4surse …cu blenda ,fara blenda …cu fundal la 1 m ,la 2 m la 3 m…!
..am satisfactzia k am trezit curiozitatea si creatorul din voi..!
ps MARCEL esti binevenit si primit la orice ora ..vineri ,simbata sau duminica asta la Dalles .!
poza de buletin ca poza de buletin… da sesiunea de poze fara flash sunt cred cele mai bune de pana acum. super asa cu zgomot, sper sa nu-l scoti vreodata din asemenea fotografii de making-of.
P.S. de acord cu munca, au facut-o modelele mai mult… noi doar cu click-click, muta lampa, muta blenda.. :)))))
felicitari pentru making-off, sunt foarte reusite si redau o adevarata atmosfera de making-off..lumini, stres, agitatie
@feri: Mulţam Feri pentru invitaţie. Sper să şi reuşesc să vin deoarece m-am/sunt aglomerat enorm. Chiar şi mâine voi întârzia la ore! 🙂
@Bogdan Georgescu: @fotoval: Mulţumesc mult pentru comentarii.